Domů /
Domů /
Brugada syndrom je dědičné onemocnění srdce které vytváří charakteristický Brugada EKG znak na standardním 12-svodovém EKG ve svodech V1 a V2. Tento znak můžeme zachytit také pomocí hodinek.
Brugada syndrom způsobuje komorovou arytmii. Během arytmie srdce nedokáže adekvátně pumpovat krev a hrozí srdeční zástava, což je někdy až život ohrožující. Spouštěč arytmie může být například horečka a některé léky.
Brugada syndrom odpovídá za 4-12% všech náhlých kardiálních úmrtí. Léčba je implantace defibrilátoru.
Ano.
EKG hodinky ale přiložíme do 2. mezirebří vpravo a vlevo od hrudní kosti a natočíme dva EKG záznamy. U 12 zdového EKG se hrudní svody V1 a V2 standardně nakládají do 4. mezirebří.
Máte-li alespoň na jednom EKG záznamu Brugada EKG znak tak kontaktuje kardiologa.
Brugada syndrom je vrozené genetické onemocnění srdce, které způsobuje komorovou arytmii. Během arytmie srdce nedokáže adekvátně pumpovat krev, což se může projevit jako
Brugada syndrom má na standardním 12 svodovém EKG ve svodech V1 a V2 typický Brugada EKG znak. Při nejasném nálezu nebo podezření podle anamnézy se svody V1 a V2 posouvají výše do 2. mezižebří, protože lépe zachytí Brugada znak.
Brugada syndrom se léčí implantací defibrilátoru, který okamžitě rozpozná komorovou arytmii a ukončí ji elektrickým výbojem. Výboj pacient pocítí jako „kopnutí“ do hrudníku.
Výskyt Brugada EKG znaku je 1:2000.
70% pacientů jsou asymptomatičtí (bez příznaků).
Je 10x častější u mužů.
Riziko symptomů je 10% během 2,5 roku.
Brugada znak má 1/2000 lidí. Pacient má tento znak, ale je asymptomatický. Zachytí se například při předoperačním nebo při preventivním vyšetření. 70% pacientů s Brugada znakem jsou asymptomatičtí. Brugada znak se může během dne objevovat a mizet, proto se při podezření na Brugada syndrom používá Ajmalínový test.
Brugada syndrom má 5/10 000 lidí. Paciet má Brugada znak na EKG a je sympotmatický.
Riziko symptomů u pacientů s Brugada znakem je 10% za 2,5 roku.
Symptomy vznikají pro komorovou arytmii, během které nedokáže srdce adekvátně pumpovat krev.
Symptomy jsou častější v noci a během spánku.
Nejčastější symtomy:
Brugada syndrom odpovídá za 4-12% všech náhlých kardiálních úmrtí.
Je velmi častý v Janponsku a Jihovýchodní Asii, kde se označuje jako
Nejčastější spouštěč komorové arytmie, která způsobuje symptomy při Brugada syndromu je horečka. Proto je třeba ji okamžitě snížit, například paracetamolem.
Mezi další spouštěče arytmie patří:
Brugada syndrom se diagnostikuje pomocí standardního 12 svodového EKG, které se běžně točí na ambulanci nebo v nemocnici.
Ve svodech V1 a V2 musí být typický Brugada EKG znak.
Při nejasném nálezu nebo podezření podle příznaků, se elektrody V1 a V2 posouvají výše do 2. mezižebří, protože lépe zachytí Brugada znak.
Je-li vysoké podezření na Brugada syndrom a pacient nemá Brugada znak ve svodech V1 a V2 ani ve 2. meziřebří, tak se v nemocnici provádí ajmalínový test. Během podávání ajmalinu infuzí se kontinuálně točí EKG a když se ve svodech V1 a V2 objeví Brugada znak, tak test je pozitivní.
Brugada syndrom, konkrétně Brugada znak lze diagnostikovat také pomocí EKG hodinek.
Zadní část hodinek přitlačíme na hrudník ve dvou místech:
Pokud máte alespoň na jednom EKG záznamu Brugada EKG znak tak kontaktuje kardiologa.
Podstatná je eliminace faktorů které spouštějí komorovou arytmii, například ihned snížit horečku paracetamolem.
Eliminace spouštěcích faktorů ale nedokáže ukončit arytmii pokud ji pacient dostane. V případě že arytmie přetrvává hrozí náhlé úmrtí pacienta.
Definitivní léčba je proto implantace defibrilátoru pod kůži na hrudník. Jedná se o přístroj, který okamžitě rozezná komorovou arytmii a ukončí ji elektrickým výbojem, což pacient pocítí jako „kopnutí“ do hrudníku.
Brugada syndrom lze diagnostikovat také pomocí EKG hodinek.
Hodinky přiložíme do 2. mezižebří 3cm vpravo od hrudní kosti a natočíme první EKG.
Pak přiložíme hodinky do 2. mezižebří vlevo od hrudní kosti a natočíme druhé EKG.
Pokud je alespoň na jednom EKG Brugada znak, tak kontaktujte kardiologa.